
- Ny


Økologisk timian hydrolat.
100 ml
Økologisk blomstervand lavet på timian.
1. Virker antibakterielt, svampedræbende og helende på uren hud.
2. Virker beroligende på hudirritationer og er særlig god til, kombineret hud, fedtet hud, akne og hovedbunden.
Timianen, der bruges til at producere denne hydrosol, dyrkes i provinsen Teramo, på en lille gård, hvor blomster og blade høstes i hånden.
Velegnet til følsom og uren hud. Brug den som en skintonic hvor den også virker genoprettende på hudens pH-værdi efter du har renset ansigtet.
Kan også bruges som en opfriskende ansigtsvand.
Ideel til DIY produkter som DIY ansigtsmasker, creme til følsom hud, beroligende aftersun cremer, aftershave produkter og hårmasker.
Timian blomstervand kan også bruges til håret. Da blomstervandet har en en let sur pH hjælper den håret med at blive blødt og glansfuldt. Den lidt sure pH-værdi lukker også hårstråene så den kan også bruges som en syreskylning hvor den hjælper med at reducere krus.
Endelig kan det også bruges til trætte øjne, mørke rande og poser under øjnene. Gennemvæd en rondel eller klud med produktet og brug det som et kompres på øjnene.
Emballagen er lavet af genanvendt plast og indeholder et UV filter der beskytter produktet mod sollys.
Thymus Vulgaris Leaf Water*, Benzyl Alcohol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate (*økologisk landbrug)