
- Nedsat pris
Koncentreret serum med niacinamid og zink.
Niacinamid (B3) er særdeles velegnet til at bekæmpe bumser og er ideel til kombineret, fedtet og uren hud. Kan også bruges til at hjælpe stresset hud, eller hud der er udsat for forurening. B3 virker sammen med zink både beroligende og astringerende. Kan med fordel også bruges til at reducere hudorme.
Niacid:
* Virker reducerende på talg produktionen.
* Forebygger nye udbrud af stresset og uren hud.
* Gør huden mere mat, reducerer udvidede porer, virker fugtgivende, gør hudtonen mere homogen og ensartet.
* Lysner huden, behandler akne, beskytter og styrker hudens barrierer.
* Forbedrer cellernes stofskifte, forebygger ældning forårsaget af sollys og beskytter mod frie radikaler.
* Stimulerer produktionen af kollagen.
Zink:
* Reducerer spredning af bakterier og andre mikroorganismer.
* Virker reducerende på bumser, virker astringerende og lindrer rødme.
* Fremmer en sund mikroflora og danner et beskyttende skjold mod sollys, vind og vejr.
Dette serum er særdeles effektiv fordi det er en kombination af både niacinamid (10%) og zink (3%). Dette produkt gør ikke huden lysfølsom, så du kan trygt bruge det både om dagen og om sommeren.
Flasken er lavet af genanvendt plastik og indeholder et UV-filter for at sikre at produktet ikke oxiderer.
Volume 30 ml
Vegansk
Anvendelse:
Niacinamid + Zink kan bruges morgen og aften på renset ansigt som et serum med 3-5 dråber.
Virker reducerende på talgproduktionen.
Gør huden mere fast og lysere.
Hjælper huden med at bevare fugt.
Har en god effekt på akne ar og hudpletter.
Virker reducerende på store porer.
Takket være sin stimulerende virkning på ceramider er niacinamid i stand til at styrke og beskytte hudbarrieren. Hjælper med at beskytte huden mod frie radikaler og virker stimulerende på kollagenproduktionen.
Dette serum består af 10% niacinamid og 3% zinkgluconat.
Zink:
Virker beskyttende på huden. Virker reducerende på spredningen af bakterier, virker astringerende og lindrer rødme. God effekt på bumser. Beskytter mod solens stråler.
Dette serum kan bruges om sommeren, da det ikke gør huden lysfølsom. Du kan med fordel kombinere dette serum med andre aktiver fra La Saponaria med få undtagelser.
Brug ikke Niacinamid + Zink sammen med C-vitamin, da Niacinamid + Zink reducerer effekten af C-vitamin. Brug gerne den ene om aftenen og den anden om morgenen.
Brug heller ikke Niacinamid + Zink sammen med AHA-peeling, da begge virker som en intensiv behandling. Du kan dog godt bruge dem forskudt af hinanden, som f.eks morgen og aften.
Niacinamid + Zink bør ikke bruges på øjenområdet eller på beskadiget hud.
Dermatologisk testet
INCI/INGREDIENS/INGREDIENSER:
Aqua, Niacinamide, Propanediol, Zinc Gluconate, Glycerin, Glyceryl Caprylate, Polyglyceryl-4 Caprate, Glyceryl Undecylenate, Pentylene Glycol, Xanthan Gum, Benzyl Alcohol.